Regulamin energii cieplnej

REGULAMIN

rozliczania kosztów energii cieplnej

w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn” w Gdańsku

 

Rozdział I podstawy prawne

  1. Prawo Energetyczne, ustawa z 10.04.1997r. (tekst jednolity Dz. U. Nr z 2012r poz. 1059 z późniejszymi zmianami),
  2. Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn”
  3. Regulamin rozliczenia kosztów zużycia wody i odprowadzenia ścieków w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn”,
  4. Regulamin zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz zasad ustalania wysokości opłat za użytkowanie lokali w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn”,
  5. Umowy zawarte przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Zakoniczyn” z dostawcami energii cieplnej i gazu.

 

Rozdział II zasady ogólne

  1. Okresem rozliczeniowym jest:

1.1. w odniesieniu do rozliczenia kosztów centralnego ogrzewania – okres od 01 lipca roku poprzedzającego do 30 czerwca roku, w którym  dokonywane jest rozliczenie,

1.2. w odniesieniu do rozliczenia  kosztów  podgrzania wody – okres półroczny na koniec czerwca i grudnia,

1.3. w uzasadnionych przypadkach Zarząd może podjąć decyzję o zmianie powyższych okresów rozliczeniowych.

  1. Koszty energii wspólnej w częściach wspólnych nieruchomości ponoszą wszyscy użytkownicy .
  2. Koszt energii cieplnej zużyty w danym lokalu ponosi użytkownik.

 

Rozdział III zasady opomiarowania i odczytów wskazań urządzeń pomiarowych

  1. Lokale opomiarowane są w ujednolicony dla całego budynku system urządzeń pomiarowych tj. podzielniki lub ciepłomierze dla energii cieplnej na cele grzewcze oraz wodomierze ciepłej wody. Dla lokali znajdujących się w jednym budynku urządzenia muszą posiadać takie same parametry techniczne.
  2. Obowiązkiem użytkowników lokali wyposażonych w podzielniki jest posiadanie tych urządzeń na każdym grzejniku.
  3. Za lokal wyposażony w urządzenia pomiarowe uważa się lokal, z urządzeniami posiadającymi:
    a) ważną legalizację Głównego Urzędu Miar – okres ważności wynosi zarówno dla wodomierzy jak i dla ciepłomierzy 5 lat,
    b) nienaruszoną plombę zabezpieczającą przed nieuprawnionym zdjęciem przyrządu lub nielegalnym rozszczelnieniem połączenia.
  4. W lokalach, których urządzenia pomiarowe znajdują się w szachtach na klatkach schodowych, upoważnione przez Spółdzielnię osoby dokonują odczytu bez udziału użytkowników.
  5. W lokalach, w których urządzenia pomiarowe znajdują się wewnątrz, odczyty dokonywane są w terminie, o którym użytkownicy zawiadamiani są ogłoszeniami na klatce schodowej na co najmniej 7 dni przed odczytem. W przypadku nieobecności w trakcie odczytu wyznacza się dodatkowy termin, o którym zawiadomienie zostaje dostarczone do euro skrzynek lub na adres wskazany do korespondencji. Brak możliwości dokonania odczytu po raz drugi powoduje, że do rozliczenia za ostatni okres zostaje przyjęty ryczałt. W przypadku braku możliwości dokonania odczytu w kolejnym okresie rozliczeniowym, Spółdzielnia może naliczyć podwójny ryczałt.
  6. Podstawą przyjęcia do rozliczenia wskazań urządzeń pomiarowych, mogą być aktualne stany urządzeń pomiarowych przekazane pisemnie przez użytkowników, do Spółdzielni, do ostatniego dnia okresu rozliczeniowego.
  7. Odczyty stanowiące podstawę rozliczenie energii cieplnej dokonywane są na koniec czerwca. W razie potrzeby mogą być dokonywane dodatkowe odczyty kontrolne w trakcie trwania okresu rozliczeniowego.
  8. Rozliczenie energii cieplnej  dla każdego budynku musi być przeprowadzone w ciągu trzech miesięcy od zakończenia okresu rozliczeniowego.
  1. Wydruk rozliczenia przekazywany jest bezpośrednio do euro skrzynek listowych lub listem zwykłym na adres do korespondencji.

Rozdział IV zasada kwalifikowania kosztów

  1. Rozliczenie kosztów energii cieplnej jest  odrębne dla każdego węzła.
  2. Całkowity koszt stanowiący podstawę rozliczenia dla każdego budynku  wynika z faktur wystawionych przez dostawców w oparciu o odczyty liczników energii cieplnej i gazu oraz kosztów wytworzenia energii cieplnej.
  3. Całkowity koszt energii cieplnej stanowi:

3.1. dla budynków zasilanych z sieci miejskiej na podstawie faktur dostawcy:

– koszty niezależne od zużycia (między innymi mocy zamówionej, opłat przesyłowych i abonamentowych),

– koszty zależne od ilości zużytej energii (między innymi ilości dostarczonego ciepła, przesyłu i ilości nośnika ciepła).

3.2. dla budynków wytwarzających energię cieplną w kotłowniach:

– koszty dostawy gazu na podstawie faktur dostawcy paliwa gazowego,

– koszty wytworzenia energii cieplnej (energii elektrycznej, konserwacji i obsługi technicznej dla  potrzeb wytworzenia).

 

Rozdział  V zasada rozliczania kosztów podgrzania wody

  1. Koszt podgrzania 1m3wody jest ustalony uchwałą Rady Nadzorczej jednolicie dla wszystkich nieruchomości. Na wniosek Zarządu, Rada Nadzorcza może zatwierdzić różne stawki dla poszczególnych nieruchomości.
  2. Na poczet kosztów podgrzania wody użytkownicy lokali wnoszą opłaty w formie zaliczek miesięcznych podlegających  rozliczeniu w okresie rozliczeniowym.
  3. 3.Wysokość zaliczki miesięcznej ustala się indywidualnie dla każdego lokalu zgodnie z deklaracją użytkownika lub na podstawie rzeczywistego zużycia w poprzednich okresach rozliczeniowych.
  4. Podstawą rozliczenia zaliczek na podgrzanie wody jest wskazanie wodomierza ciepłej wody w danym lokalu.
  5. Zasady ustalania wielkości zużycia wody stanowiącego podstawę rozliczenia w szczególnych przypadkach:
    5.1. w przypadku niezawinionego przez użytkownika uszkodzenia wodomierza (np wstrzymania rejestracji zużycia) naliczony zostaje ryczałt, który określa się jako średnie zużycie wody ciepłej dla danego lokalu z czterech ostatnich okresów rozliczeniowych.
    5.2. w przypadku:
    a) braku wodomierzy w lokalu,
    b) stwierdzenia zamierzonego działania użytkownika w celu zafałszowania wskazań wodomierza,
    c) uszkodzenia plomby montażowej założonej przez Spółdzielnię na połączeniu wodomierza z pozostałą częścią instalacji
    -normę zużycia wody stanowi dwukrotność ryczałtu.
  6. W uzasadnionych przypadkach Zarząd Spółdzielni może podjąć decyzję o przyjęciu innej zasady rozliczenia. Wymaga to pisemnego uzasadnienia dostarczonego łącznie z rozliczeniem.

Rozdział VI zasady rozliczania kosztów centralnego ogrzewania

  1. Całkowity koszt  energii cieplnej określony w Rozdziale IV ust.3, pomniejszony o koszty podgrzania wody rozliczany jest  odrębne dla każdego węzła w sposób następujący:

1.1. koszty rozliczone na 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu, na które składają się:

  1. a)  dla budynków zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej

-100% kosztów niezależnych od zużycia,

-30% kosztów zależnych od zużycia,

  1. b) dla budynków wyposażonych w kotłownie gazowe

-30% kosztów określonych w Rozdziale IV ust.3.2.

1.2. koszty rozliczane na podstawie odczytów urządzeń pomiarowych, na które składają się:

  1. a) dla budynków zasilanych z miejskiej sieci ciepłowniczej

-70% kosztów zależnych od zużycia

  1. b) dla budynków wyposażonych w kotłownie gazowe

-70% kosztów określonych w Rozdziale IV ust..3.2.

1.3. w przypadku braku możliwości dokonania odczytu wskazań podzielników lub ciepłomierzy, braku plomby, braku lub uszkodzenia podzielników lub ciepłomierzy na tyle, że wskazania nie mogą być brane pod uwagę do rozliczenia energii cieplnej do celów grzewczych w danym lokalu przyjmowany jest ryczałt.

1.4. ryczałt stanowią roczne koszty określone w ust.1.2 w danym węźle przypadające na 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu pomnożone przez powierzchnię użytkową danego lokalu.

1.5. w uzasadnionych przypadkach Zarząd Spółdzielni może podjąć decyzję o przyjęciu innej zasady rozliczenia. Wymaga to pisemnego uzasadnienia dostarczonego łącznie z rozliczeniem. 

1.6. rozliczenia energii dla każdego lokalu korygowane jest współczynnikiem uwzględniającym położenie tego lokalu w budynku zgodnie z załącznikiem nr 1 do niniejszego regulaminu
2. Opłaty na sfinansowanie kosztów zużycia energii cieplnej do celów centralnego ogrzewania ustalone są w formie zaliczek. Użytkownicy wpłacają zaliczki miesięcznie  w wysokości ustalonej przez Spółdzielnię dla poszczególnych nieruchomości przez cały rok w tej samej wysokości.

  1. Zaliczki są ustalone indywidualnie dla każdej nieruchomości  na podstawie prognozy kosztów zakupu energii cieplnej  w oparciu o analizę poprzedniego okresu rozliczeniowego oraz zawarte umowy. Wysokość zaliczek  może być zmieniona, jeżeli w trakcie  sezonu zaistnieją warunki wymagające znacznej korekty planowanych kosztów zakupu energii cieplnej.
  2. Podstawą rozliczenia wniesionych zaliczek na sfinansowanie kosztów centralnego ogrzewania jest  koszt przypadający na dany lokal rozliczony na zasadach niniejszego regulaminu.
  3. Zmiana cen w trakcie okresu rozliczeniowego nie wymaga konieczności dodatkowego odczytu, przyjmuje się, że zużycie energii w poszczególnych „okresach cenowych” jest proporcjonalne we wszystkich lokalach.

 

Rozdział VII. Reklamacja wskazań urządzeń pomiarowych
1. Zgłoszona przez użytkownika lokalu reklamacja wskazań urządzeń pomiarowych, które nie posiadają zewnętrznych oznak uszkodzenia ani nie uległy zablokowaniu, podlega wstępnej weryfikacji przez służby techniczne Spółdzielni.

  1. Użytkownik ma prawo zwrócić się do Spółdzielni z pisemnym wnioskiem o dokonanie ekspertyzy tych urządzeń.Na okres sprawdzania montowane są nowe urządzenia a zdemontowane poddane zostaną ekspertyzie przez wyspecjalizowaną firmę posiadającą upoważnienie Prezesa Głównego Urzędu Miar.
  2. 3.Uznanie reklamacji za uzasadnioną zwalnia użytkownika z opłaty za usługę sprawdzania.
  3. 4.W przypadku, gdy zarzuty nie zostaną potwierdzone i urządzenie zostanie uznane za prawidłowo działające, Spółdzielnia obciąży użytkownika kosztami poniesionymi w związku z badaniem urządzenia, a w szczególności wymianą, kosztami ekspertyzy i ponowny montażem.Rozdział VIII. Obowiązki Spółdzielni
     Do obowiązków Spółdzielni należy przeprowadzenie legalizacji urządzeń pomiarowych, jak również:
    a) obsługa zainstalowanych dla lokali urządzeń w okresie między montażem a wymianą przeprowadzoną na podstawie zgłoszenia awarii, reklamacji użytkownika, zgłoszenia osoby dokonującej odczytu wskazań itp.,
    b) prowadzenie centralnej ewidencji urządzeń oraz terminów ich legalizacji,
    c) obsługa reklamacyjna  w zakresie wstępnej weryfikacji wskazań oraz doprowadzenie do badania przez upoważnioną instytucję zewnętrzną,
    d) obsługa legalizacyjna począwszy od powiadomienia użytkownika o terminie i kosztach wymiany, aż do wykonania usługi,
    e) sporządzenie protokołu montażowego w 2 egzemplarzach w przypadku każdej wymiany urządzenia w lokalu, przy czym kopię protokołu dostarcza się  użytkownikowi do euro skrzynek lub na adres wskazany do korespondencji,
    f) każdorazowe oplombowanie w przypadku wykonania przez Spółdzielnię robót, które wymagały zerwania plomb,
    g) zorganizowanie odczytów, o których mowa w Rozdz. III. oraz okresowego rozliczenia energii cieplnej.

    Rozdział IX. Obowiązki użytkownika lokalu 
    1. Użytkownik lokalu nie może dokonywać:
    a) montażu ani wymiany urządzeń we własnym zakresie bez względu na okoliczności,
    b) zmiany usytuowania urządzenia bez wiedzy Spółdzielni, nawet jeżeli nie prowadzi to do uszkodzenia plomb montażowych.

  4. Użytkownik lokalu zobowiązany jest do:
    a) niezwłocznego zawiadomienia Spółdzielni o uszkodzeniu ciepłomierza, podzielnika, wodomierza lub plomb na tych urządzeniach,
  5. b) ponoszenie kosztów związanych z zakupem, wymianą i legalizacją  urządzeń pomiarowych przynależnych do jego lokalu,
  6. c) wnoszenia przedpłat na legalizację lub wymianę urządzeń pomiarowych w wysokości ustalonej uchwałą Rady Nadzorczej,
  7. d) wymiany na własny koszt uszkodzonego urządzenia pomiarowego posiadającego aktualne cechy legalizacji,  pod nadzorem Spółdzielni,
  8. e) zabezpieczenia urządzeń pomiarowych przed uszkodzeniem lub ich kradzieżą,
  9. f) zapewnienia dostępu do urządzeń pomiarowych,
  10. g) ponoszenia kosztów  rozliczenia uwidocznione w sporządzonym dokumencie rozliczeniowym.

 

Rozdział X ustalenia końcowe

  1. W przypadku zbycia prawa do lokalu w trakcie okresu rozliczeniowego następca prawny przejmuje prawo do wniesionych zaliczek na centralne ogrzewanie i podgrzanie wody i  na niego przechodzą wszelkie zobowiązania lub należności z tytułu rozliczenia kosztów zużycia energii cieplnej za dany sezon.
  2. Różnica powstała między faktycznie poniesionymi kosztami przypadającymi na lokal a opłatami wniesionymi przez użytkownika lokalu w formie miesięcznych zaliczek regulowana jest w sposób następujący:
    a) niedopłatę użytkownik lokalu wnosi przy uiszczaniu opłaty miesięcznej za używanie lokalu, w miesiącu następnym po otrzymaniu rozliczenia. W uzasadnionych przypadkach na pisemny wniosek użytkownika lokalu, Zarząd Spółdzielni może wyrazić zgodę na wniesienie niedopłaty w ratach,
    b) nadpłatę zalicza się na poczet najbliższych wymaganych opłat miesięcznych za używanie lokalu lub na pisemny wniosek użytkownika lokalu może być dokonany jej zwrot z zastrzeżeniem pkt.c),
    c) w przypadku użytkowników lokali zadłużonych wobec Spółdzielni, nadpłatę zalicza się w pierwszej kolejności na zmniejszenie zadłużenia z tytułu opłat za używanie lokalu.
  3. Wszelkie reklamacje dotyczące indywidualnego rozliczenia powinny być dokonane pisemnie w ciągu 6-ciu tygodni od daty otrzymania rozliczenia. Uznane reklamacje obciążają koszty danego węzła w następnym okresie rozliczeniowym.

Regulamin niniejszy został zatwierdzony Uchwałą Rady Nadzorczej SM „Zakoniczyn”  nr 30/2015

z dnia 25.06.2015r. i obowiązuje od dnia 01.07.2015r.

Traci moc „Regulamin zasad rozliczania indywidualnych kosztów energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i kosztów podgrzania wody w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn” zatwierdzony  uchwałą Rady Nadzorczej 20/2013 z dnia 28.08.2013 roku

Przewodnicząca Rady Nadzorczej                        Sekretarz Rady Nadzorczej

ZAŁĄCZNIK NR 1

do REGULAMINU

rozliczania kosztów energii cieplnej

w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn”

WSPÓŁCZYNNIKI REDUKCYJNE DLA LOKALI

ZE WZGLĘDU NA ICH POŁOŻENIE W BUDYNKU,

PRZY INDYWIDUALNYM ROZLICZANIU KOSZTÓW OGRZEWANIA

1                                         2                                    3                                    4

0,8 0,9 0,9 0,8
0,9 1 1 0,9
0,9 1 1 0,9
0,8 0,9 0,9 0,8

UWAGI:

  • wartości współczynników w najniższym wierszu tablicy odnoszą się do jednostek użytkowych położonych na parterze nad nieogrzewanymi piwnicami lub bezpośrednio na gruncie (bez podpiwniczenia)
  • jeżeli jednostka użytkowa jest położona nad ogrzewaną piwnicą wartość współczynnika redukcyjnego tej jednostki powiększając ją o 0,1
  • wartość współczynników w najwyższym wierszu tablicy odnoszą się do jednostek użytkowych położonych pod stropodachem lub dachem
  • jeżeli nad najwyższą kondygnacją w budynku znajduje się nieogrzewane poddasze, wartość współczynnika redukcyjnego jednostki użytkowej położonej pod tym poddaszem skoryguje się powiększając ją o 0,1
  • wartość współczynnika w kolumnach 1 i 4 dotyczą jednostek użytkowych narożnych z dwiema ścianami zewnętrznymi o różnej orientacji względem stron świata
  • jeżeli w jednostce użytkowej narażonej, więcej niż dwie ściany zewnętrzne mają różną orientację względem stron świata, wartość współczynnika redyukcyjnego tej jednostki użytkowej skoryguje się zmniejszając ją o 0,1
  • jeżeli w budynku wszystkie jednostki użytkowe są narożne, należy stosować współczynniki redukcyjne z kolumn 1 i 4.

Przewodnicząca Rady Nadzorczej                        Sekretarz Rady Nadzorczej 

2020-03-17T14:26:38+01:00 18 maja, 2016|Regulaminy|0 Komentarzy