Regulamin porządku domowego

I POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

§1

Regulamin określa zasady użytkowania lokali, porządku domowego i współżycia mieszkańców obowiązujące członków Spółdzielni Mieszkaniowej Zakoniczyn (dalej Spółdzielnia) i wszystkie inne osoby zamieszkałe na terenie nieruchomości zarządzanych przez Spółdzielnię, mające na celu zapewnienie właściwej ochrony spółdzielczego mienia, utrzymanie czystości i estetyki budynków i ich otoczenia oraz zapewnienie warunków zgodnego współżycia mieszkańców.

 

§ 2

Członek spółdzielni, właściciel lokalu oraz najemca lokalu  nie będący członkiem, są odpowiedzialni w zakresie postanowień niniejszego Regulaminu za wszystkie osoby reprezentujące ich prawa (członków rodziny, domowników, podnajemców, gości itp.)

 

II ZASADY EKSPLOATACJI I UŻYTKOWANIA NIERUCHOMOŚCI

 

§1

Nieruchomość (lokal mieszkalny, lokal użytkowy, garaż) może być używany wyłącznie w celach określonych w przydziale lub umowie.

 

§ 2

W czasie eksploatacji budynku należy użytkować pomieszczenia budynku zgodnie z ich przeznaczeniem, z zachowaniem prawidłowych warunków eksploatacji i konserwacji lokalu.

Zabrania się wykuwania nowych otworów w ścianach nośnych, wykonywania przekuć i przebić elementów  ścian zewnętrznych  oraz bruzd pionowych i poziomych dla ukrycia przewodów instalacyjnych, mocowania różnych elementów zewnętrznych np. uchwytów, haków, anten RTV uszkadzających elewację  lub elementy budynku.

Dokonywanie jakichkolwiek zmian w elewacji budynku, w szczególności zmiany kolorystyki okien i balustrad, montowanie dodatkowych stałych elementów na balustradach balkonowych wymaga w każdym przypadku uprzedniej zgody Spółdzielni.

Zabrania się mocowania antywłamaniowych żaluzji zewnętrznych, bez uprzedniej zgody Spółdzielni.

Zabrania  się wprowadzania zmian w układzie ścianek działowych oraz wykonywania nowych  podziałów pomieszczeń, bez uprzedniej zgody Spółdzielni.

Wszelkie prace modernizacyjne lokali należy wykonywać z uwzględnieniem przebiegu rur instalacyjnych w posadzkach i ścianach. Ewentualne uszkodzenia rur należy natychmiast zgłosić Spółdzielni. Niezależnie od sposobu dokonania naprawy, konsekwencje uszkodzenia instalacji ponosi właściciel lokalu.

Strop należy chronić przed zawilgoceniem, szczególnie w pomieszczeniach sanitarnych.

 

§3

Zastrzega się, iż drobne rysy na ścianach pojawiające się w czasie eksploatacji lokalu mogą być spowodowane skurczem materiału, z którego wykonano ściany (beton, cegła), zmianą wilgotności w pomieszczeniach, a także osiadaniem budynku. Rysy te nie mają wpływu na bezpieczeństwo konstrukcji. Na stykach płyt stropowych mogą również wystąpić drobne zarysowania, które są normalnym zjawiskiem przy eksploatacji i nie mają wpływu na bezpieczeństwo konstrukcji, które właściciele mieszkań są zobowiązani usunąć we własnym zakresie.

 

§4

1.    Na potrzeby eksploatacji związanej  z utrzymaniem prawidłowej temperatury i wilgotności pomieszczeń zastrzega się, iż wilgotność względna powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych określa Polska Norma PN-78/B03421. W okresie zimowym za warunki optymalne uznaje ona wilgotność w zakresie 40-60%. W okresie sezonu grzewczego, w pomieszczeniach należy utrzymywać temperaturę 20ºC.

2.    Ściany w pomieszczeniach powinny być chronione przed zawilgoceniem, szczególnie w pomieszczeniach sanitarnych.

3.    Nie wolno zamykać, zaklejać kratek wentylacyjnych, zmieniać ich wielkości ani gęstości ich otworów.

4.    Drzwi do łazienki i WC muszą mieć otwory  dla wymuszenia prawidłowej cyrkulacji powietrza.

5.    Nie wolno zabudowywać szczelnie ścian przed ich całkowitym wysuszeniem, tj. około 2-ch lat od zasiedlenia. Zabudowa stała (meble kuchenne szafy) winna mieć otwory wentylacyjne dla wymuszenia cyrkulacji powietrza.

6.    Meble należy ustawiać lub mocować do ścian w odległości umożliwiającej cyrkulację powietrza.

 

§5

Indywidualne wykańczanie i remont lokali, w szczególności instalacje elektryczne i sanitarne, winny być wykonywane przez podmioty specjalistyczne, z uprawnieniami określonymi w odrębnych przepisach prawa, odpowiednimi do przedmiotu prac. Właściciele lokali, osoby którym przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu ponoszą odpowiedzialność za następstwa działań (zaniechań) podmiotów, którym powierzają wykonanie tych prac.

 

§6

1.    Na potrzeby zapewnienia prawidłowej eksploatacji instalacji wodno–kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania ustala się, iż  wszelkie ich zmiany lub przeróbki wymagają uprzedniej zgody Spółdzielni.

2.    Regulacja instalacji c.o. jest zabroniona.

3.    Wszelkie zauważone nieprawidłowości w działaniu instalacji grzewczej, ciepłej i zimnej wody oraz kanalizacji należy niezwłocznie zgłosić do Spółdzielni.

4.    Demontaż, wymiana urządzeń pomiarowych oraz ich elementów, może być wykonana jedynie  przez służby upoważnione przez Spółdzielnię.

5.    Zabrania się wrzucać odpady stałe oraz wlewać farby i kleje do instalacji kanalizacji sanitarnej.

6.    W celu zapewnienia prawidłowej cyrkulacji ciepłego powietrza nie wolno zabudowywać grzejników, a także montować parapetów nad grzejnikami o szerokości większej niż obrys grzejnika.

7.    Dostarczanie mediów do poszczególnych lokali i ich rozliczanie odbywa się na zasadach określonych w Regulaminach obowiązujących w Spółdzielni.

 

§7

1.    W celu zapewnienia bezpieczeństwa osób zabrania się dokonywania napraw oraz ingerencji w   urządzenia instalacji elektrycznej w pomieszczeniach przeznaczonych do wspólnego użytku np. klatki schodowe, piwnice.

2.    Zabrania się montażu dodatkowych punktów świetlnych, gniazd elektrycznych oraz poboru energii (poza oświetleniem piwnic w komórkach lokatorskich) w piwnicach.

3.    O zauważonych uszkodzeniach instalacji elektrycznej w pomieszczeniach ogólnodostępnych należy niezwłocznie zawiadomić Spółdzielnię.

4.    Właściciel lokalu, osoba której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu jest zobowiązana na własny koszt do naprawy i konserwacji urządzeń elektrycznych wewnątrz tego lokalu.

 

§ 8

Właściciel lokalu, osoba której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu zobowiązane są umożliwić wstęp  do lokalu przedstawicielom Spółdzielni w celu dokonania kontroli stanu urządzeń, w terminie uprzednio uzgodnionym.

 

 

III ZASADY PORZĄDKU DOMOWEGO

 

§ 1

1.    Każdy użytkownik lokalu jest zobowiązany utrzymywać lokal i pomieszczenia do niego  przynależne we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać postanowień niniejszego Regulaminu.

2. W celu zapewnienia bezpieczeństwa pożarowego nie wolno przechowywać materiałów łatwopalnych, zastawiać korytarzy i przejść komunikacyjnych.

3. Użytkownik lokalu zobowiązany jest dbać i chronić przed uszkodzeniem i dewastacją części     budynku przeznaczone do wspólnego korzystania oraz otoczenie budynku.

4. Na terenie wszystkich nieruchomości obowiązuje zakaz palenia papierosów na klatkach schodowych i w piwnicach.

5. Mieszkańcy powinni reagować na niewłaściwe zachowanie się innych osób, w szczególności na przypadki niszczenia nieruchomości i niezwłocznie zgłaszać je do Spółdzielni.

6. Spostrzeżenia w zakresie dewastacji, zanieczyszczenia lub uszkodzenia budynku i otoczenia należy  zgłaszać do Spółdzielni.

7. Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Gdańska od 01.01.2011 r. na terenie osiedla Zakoniczyn obowiązuje segregacja śmieci. W związku z tym śmieci i odpadki należy wrzucać do pojemników usytuowanych w altanach śmietnikowych, zgodnie z ich przeznaczeniem.

8. Dla zachowania estetyki klatki schodowej oraz otoczenia budynku należy przestrzegać zasad utrzymania porządku tj. nie  śmiecić, nie trzepać rzeczy w miejscach do tego  nie wyznaczonych oraz zachować estetyczny wygląd logii i balkonów.

9. Wywieszanie reklam na częściach wspólnych budynku (elewacji i balkonach) jest odpłatne i wymaga uprzedniej zgody Spółdzielni.

10. Psy należy wyprowadzać w kagańcu i na smyczy.

11. Właściciele zwierząt  zobowiązani są do:

–          przestrzegania przepisów sanitarno-porządkowych,

–          usuwania ich odchodów zanieczyszczających w szczególności klatki schodowe, pomieszczenia wspólnego użytku,  chodniki i dojścia do budynków.

–          sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami podczas spaceru,

–          ponoszenia odpowiedzialności za wszelkie szkody spowodowane przez te zwierzęta.

12. Wyprowadzanie zwierząt na place zabaw jest zabronione.

13. Parkowanie pojazdów dozwolone jest wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.

14. Mycie samochodów na terenie osiedla jest zabronione.

15.Zabrania się parkowania na terenie osiedla samochodów ciężarowych o wymiarach przekraczających wielkość jednego miejsca parkingowego.

16.            Wylewanie, wyrzucanie przez okna nieczystości oraz wykładnie na parapetach okiennych pożywania dla ptaków jest zabronione.

17. Używanie grilla na balkonach lub bezpośrednio pod oknami sąsiadów jest zabronione.

18. W piwnicach budynku nie wolno:

–             przechowywać materiałów żrących, łatwopalnych i wybuchowych,

–             wykonywać jakichkolwiek przebić i otworów  w ścianach.

 

§ 2

1. W celu poszanowania spokoju sąsiadów, mieszkańcy i użytkownicy lokali zobowiązani są przestrzegać ciszy nocnej w godzinach od 22 do 6 rano.

2. W czasie ciszy nocnej nie należy:

–             nastawiać głośno odbiorników radiowych i telewizyjnych,

–             używać  sprzętu mechanicznego ( pralek, odkurzaczy itp.),

–             wykonywać napraw remontów i prac domowych powodujących hałas,

–             zachowywać się głośno w mieszkaniach i na korytarzach,

–             dokonywać dostaw do sklepów i lokali.

3.       Naprawy, remonty wywołujące hałasy mogą być przeprowadzane w dni powszednie w godzinach od 7 do 19.

4.       Rodzice lub opiekunowie zobowiązani są zapewnić aby dzieci stosowały się do postanowień Regulaminu. Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają ich rodzice lub opiekunowie.

 

IV POSTANOWIENIA KOŃCOWE

 

§ 1

Uwagi  i wnioski w sprawach dotyczących zamieszkiwania w zasobach poszczególnych nieruchomości” należy kierować do Zarządu Spółdzielni.

§ 2

Niniejszy Regulamin został uchwalony przez Radę Nadzorczą Uchwałą nr 6 w dniu 16.03.2011r. i obowiązuje od tego dnia.

§ 3

Z dniem wejścia w życie niniejszego Regulaminu traci moc Regulamin użytkowania lokali w zasobach S.M. „Zakoniczyn” oraz Porządku Domowego i Współżycia Mieszkańców na Osiedlu przyjęte przez Radę Nadzorczą uchwałą nr 23 w dniu 03.10.2003 r.

 

 

PRZEWODNICZĄCA                                                                              SEKRETARZ

RADY NADZORCZEJ                                                                        RADY NADZORCZEJ

2020-03-17T14:29:53+01:00 18 maja, 2016|Regulaminy|0 Komentarzy