Regulamin funduszu remontowego

REGULAMIN

funduszu remontowego

w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn” w Gdańsku

 

Rozdział I Podstawy prawne

  1. Ustawa z dnia 15.12.2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 1222 z późn.zm.),
  2. Ustawa z dnia 16.09.1982r. Prawo spółdzielcze (tekst jednolity Dz. U. z 2013r., poz. 1443 z późn.zm.),
  3. Kodeks cywilny, ustawa z dnia 23.04.1964r. (tekst jednolity Dz. U. z 2014r., poz.121 z późn.zm.),
  4. Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn”
  5. Regulamin zasad rozliczania kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi oraz zasad ustalania wysokości opłat za użytkowanie lokali w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakoniczyn”

Rozdział II Zasady ogólne

  1. Regulamin określa zasady gospodarowania funduszem na remonty zasobów mieszkaniowych.
  2. Ilekroć w regulaminie jest mowa o:

– nieruchomości – należy przez to rozumieć wydzieloną na podstawie uchwały Zarządu Spółdzielni nieruchomość gruntową zabudowaną budynkami, w skład której wchodzą lokale mieszkalne i lokale o innym przeznaczeniu,

– remoncie – należy przez to rozumieć wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót remontowo budowlanych nie stanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie innych materiałów budowlanych niż użyto w stanie pierwotnym,

– nieruchomości wspólnej – należy przez to rozumieć grunty oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku poszczególnych właścicieli, lecz stanowią współwłasność wszystkich właścicieli.
W skład nieruchomości wspólnej wchodzą elementy o zróżnicowanym stopniu związania z lokalami jak: klatki schodowe, korytarze, suszarnie, wózkownie, strychy, pomieszczenia techniczne i administracyjne. W skład części wspólnej nieruchomości wchodzą również elementy konstrukcyjne budynków, w tym: fundamenty, mury, balkony, elewacje, stropy, stropodachy, dachy oraz wszelkie instalacje i urządzenia (lub ich części) nie służące do wyłącznego użytku właścicieli lokali,  jak: instalacje centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, elektryczne, gazowe, domofonowe, przewody wentylacyjne, spalinowe, rynny i rury spustowe jak również: okna w pomieszczeniach wspólnych, drzwi wejściowe do budynku, piwnic i pomieszczeń technicznych.

– infrastrukturze towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu – należy przez to rozumieć:

  1. a) sieci uzbrojenia podziemnego wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków o ile mają związek z budownictwem mieszkaniowym
  2. b) urządzenia i zagospodarowania terenu wykonane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności place zabaw, drogi, chodniki, dojazdy, parkingi, zieleń i obiekty małej architektury.

– użytkowniku – rozumie się przez to osobę posiadającą tytuł prawny do danego lokalu lub osobę faktycznie korzystającą z lokalu,
3. Na sfinansowanie wszelkich prac remontowych wykonywanych w częściach wspólnych nieruchomości, infrastrukturze towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz w lokalach, z wyjątkiem remontów i napraw należących do obowiązków użytkowników lokali tworzony jest fundusz remontowy. Fundusz remontowy służy również pokryciu kosztów przywrócenia do stanu pierwotnego po zakończeniu remontu wszystkich elementów nieruchomości wspólnej, infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz lokali.

  1. Spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych, a odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Obowiązek świadczenia na fundusz remontowy dotyczy: członków Spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami Spółdzielni, osób niebędących członkami Spółdzielni, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokali, najemców lokali zgodnie z zawartymi umowami najmu oraz osób zajmujących lokale bez tytułu prawnego.
  2. Jednostką rozliczeniową jest m2powierzchni użytkowej lokalu,uwidocznionej na dokumencie stanowiącym podstawę władania lokalem.
  3. Zarząd Spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości ewidencję wpływów i wydatków na fundusz remontowy tych nieruchomości.
  4. Różnica pomiędzy wpływami a wydatkami funduszu remontowego przenoszona jest do rozliczenia na rok następny. Środki niewykorzystane w danym roku na remonty przechodzą do wykorzystania na rok następny.
  5. W przypadku gdy na podstawie art. 241i/lub art. 26ustawy z dnia 25 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych z zasobów mieszkaniowych Spółdzielni wyodrębniona zostanie Wspólnota Mieszkaniowa, przy rozliczeniu środków funduszu remontowego tej nieruchomości uwzględniony zostanie w wydatkach całkowity koszt remontu nieruchomości wspólnej oraz infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu poniesiony do dnia wyodrębnienia oraz planowany do poniesienia na podstawie podpisanych umów.

Rozdział III Zasady tworzenia funduszu remontowego

  1. Spółdzielnia tworzy fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych z podziałem na nieruchomości z odpisów na remonty, do wnoszenia których zobligowanie są użytkownicy lokali określeni w Rozdziale II ust. 4 niniejszego regulaminu w wysokości uchwalonej przez Radę Nadzorczą.
  2. Rada Nadzorcza uchwala roczny plan rzeczowo–finansowy funduszu remontowego z podziałem na nieruchomości z uwzględnieniem rodzaju planowanych do wykonania prac oraz wysokość odpisów na remonty dla poszczególnych nieruchomości. Dla wyrównania różnic w stopniu zainwestowania w prace remontowe finansowane z funduszu remontowego na poszczególnych nieruchomościach Rada Nadzorcza uchwala wysokość odpisów na remonty w wysokości zróżnicowanej dla poszczególnych nieruchomości.
  3. W przypadku, gdy użytkownicy lokali w danej nieruchomości wnioskują o przyspieszenie lub realizację dodatkowych zadań remontowych, wymagających większych nakładów finansowych w stosunku do naliczeń z odpisu podstawowego, Rada Nadzorcza podejmuje uchwałę o dodatkowym obciążeniu na fundusz remontowym w wysokości uzgodnionej z użytkownikami lokali tej nieruchomości. Wymagana jest zgoda większości użytkowników lokali (50%+1) wyrażona w formie pisemnej.

Rozdział IV Źródła tworzenia funduszu remontowego

 

  1. Fundusz remontowy tworzony jest z:

1.1. naliczeń odpisów podstawowych na fundusz remontowy nieruchomości,

1.2. naliczeń odpisów dodatkowych na remonty nieruchomości zgodnie z Rozdziałem III ust. 5,

1.3. odszkodowań uzyskanych od ubezpieczyciela za szkody powstałe w zasobach mieszkaniowych,

1.4. pożytków i innych przychodów z nieruchomości wspólnej zgodnie z uchwałą Rady Nadzorczej

1.5. zaciągniętego przez Spółdzielnię kredytu lub otrzymanej dotacji z przeznaczeniem na prace remontowe na danej nieruchomości

  1. Użytkownicy lokali dokonujący zmiany lub zbycia lokali w budynkach, dla których Spółdzielnia zaciągnęła kredyt zgodnie z ust. 1.5. Rozdziału IV zobowiązani są do całkowitej spłaty kredytu przypadającego na ich lokal przed dokonaniem transakcji, bądź zapewnienia przejęcia do spłaty tego kredytu przez nabywcę prawa do lokalu.
  2. W przypadku powstania Wspólnoty Mieszkaniowej i podjęciu decyzji o zmianie zarządcy wszyscy właściciele zobowiązani są do spłaty kredytu przypadającego na ich lokale pod rygorem dochodzenia należności na drodze postępowania sądowego.

 

Rozdział V Przeznaczenie funduszu remontowego

  1. Fundusz remontowy przeznaczony jest na:

1.1. remonty części wspólnych nieruchomości, infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu oraz  lokali, z wyjątkiem remontów i napraw należących do obowiązków użytkowników lokali,

1.2. spłatę części lub całości kredytu zaciągniętego przez Spółdzielnię na remonty wykonane w danej nieruchomości,

1.3. pokrycie regresowych kosztów odszkodowań towarzystw ubezpieczeniowych,

1.4. koszty remontów infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu a dotyczących zewnętrznych sieci i przyłączy, placów zabaw, dróg chodników i parkingów oraz  elementów małej architektury obciążających nieruchomości znajdujące się na danym osiedlu proporcjonalnie do powierzchni użytkowej lokali w tych nieruchomościach,

1.5. koszty remontów garaży, hal garażowych i lokali użytkowych własnościowych oraz  rozliczane są według tych samych zasad co lokale mieszkalne.

  1. Koszty remontów lokali stanowiących własność Spółdzielni obciążają wszystkich użytkowników lokali w zasobach Spółdzielni. Rozliczane są one proporcjonalnie do powierzchni użytkowej wszystkich lokali w nieruchomościach. Rada Nadzorcza może podjąć uchwałę o innym sposobie pokrycia tych kosztów.

Rozdział VI Postanowienia końcowe

 

Regulamin niniejszy został zatwierdzony Uchwałą Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej  „Zakoniczyn”

Nr 29/2015 z dnia  25.06.2015r. i obowiązuje od dnia 01.07.2015r.

Przewodnicząca Rady Nadzorczej                           Sekretarz Rady Nadzorczej

2020-03-17T14:28:45+01:00 18 maja, 2016|Regulaminy|0 Komentarzy